Citrix zaprezentował nową wersję systemu Citrix XenDesktop®. Nowy XenDesktop 5 to większa prostota obsługi i jednocześnie olbrzymie możliwości. System obsługuje szeroką gamę nowych urządzeń konsumenckich, tysiące nowych produktów zewnętrznych producentów, a także całkowicie nową generację aplikacji webowych i SaaS. XenDesktop 5 został również rozszerzony o hipervisor Citrix XenClient™, co pozwala skorzystać z zalet wirtualizacji desktopów milionom użytkowników końcowych.

Najważniejsze informacje:

  • Szybszy, prostszy, bardziej wydajny: XenDesktop 5 umożliwia przeprowadzenie instalacji w ciągu zaledwie 10 minut. Gdy system już działa, zarządzanie wirtualnymi desktopami przy pomocy XenDesktop 5 jest szybsze i prostsze, dzięki nowym funkcjom bazującym na rolach użytkowników. Administratorzy mają do dyspozycji nową konsolę Desktop Studio™, przy pomocy której mogą projektować i zarządzać wirtualnymi desktopami w całej firmie. XenDesktop 5 został również rozszerzony o nową konsolę Desktop Director™, dzięki której dział wsparcia zyskuje narzędzie do monitorowania, rozwiązywania problemów i wspierania wirtualnych desktopów dla wielu użytkowników w dużych, rozproszonych firmach. Desktop Director™ pozwala korzystać z aktualizowanych w czasie rzeczywistym informacji o użyciu, statusie i poziomie usług. XenDesktop 5 jest również zgodny z rozwiązaniem Microsoft System Center, co pozwala łatwo zarządzać aplikacjami na fizycznych i wirtualnych desktopach przy użyciu znanego zestawu narzędzi i procesów. Ponadto XenDesktop 5 wprowadza nowy SDK (Software Development Kit), przez co klienci i partnerzy mogą integrować i automatyzować współpracę tego rozwiązania z zewnętrznymi narzędziami do zarządzania systemem.
  • Ulepszona technologia Citrix HDX: XenDesktop 5 zawiera ulepszenia w obszarze HDX, które poprawiają działanie zadań intensywnie wykorzystujących zasoby, takich jak współpraca między plikami audio i wideo czy wydruk dużych plików, nawet w przypadku łączy o niskiej przepustowości. XenDesktop 5 zawiera również nową szatę graficzną, poczynając od nowych ekranów powitalnych, aż po całkowicie przeprojektowaną przeglądarkę wirtualnego desktopu. Każdy szczegół interfejsu został zaprojektowany tak, aby przestrzeń robocza wydawała się znajoma i intuicyjna.
  • Citrix Receiver dla łatwej obsługi dotykowych urządzeń konsumenckich: XenDesktop 5 rozbudowany o Citrix Receiver™ łatwo dostarcza biznesowe desktopy i aplikacje do coraz większej liczby nowych urządzeń, z których korzystają pracownicy, włączając w to komputer PC i Mac, laptopy, tablety i smartfony. XenDesktop 5 dodaje także szereg usprawnień, takich jak możliwość szybkiego przystosowania istniejących aplikacji korporacyjnych do obsługi dotykowej, choć nie były one projektowane z myślą o działaniu na urządzeniach dotykowych, takich jak Apple iPad bądź BlackBerry PlayBook.
  • Łączenie wirtualnych desktopów z nową generacją aplikacji: XenDesktop 5, wykorzystując moduł Citrix Receiver pozwala za pomocą jednego kliknięcia i logowania uzyskać dostęp do nowej generacji aplikacji, w tym utrzymywanych zewnętrznie aplikacji webowych, działających w chmurze i w modelu SaaS. Dzięki takiej integracji działy IT są w stanie łatwo dostarczać użytkownikom pełną gamę aplikacji Windows, aplikacji webowych i udostępnianych w modelu SaaS.
  • Nie tylko VDI: w zeszłym roku XenDesktop 4 wprowadził nową technologię FlexCast™, dzięki której klienci mogli z pomocą jednego produktu elastycznie dostarczać szereg różnych technologii wirtualnych desktopów: od spersonalizowanych desktopów typu VDI, idealnych dla pracowników biurowych, aż po współdzielone desktopy zoptymalizowane z myślą o pracownikach zadaniowych. Wersja 5 rozszerza technologię FlexCast o hipervisor XenClient™, działający bezpośrednio na komputerze PC bądź laptopie użytkownika. Takie podejście, jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników służbowych laptopów. Z punktu widzenia działów IT, rozwiązanie to zapewnia takie same korzyści w zakresie centralnego zarządzania i bezpieczeństwa, jak hostowane wirtualne desktopy, natomiast użytkownicy mają swobodę pracy również wtedy, gdy są odłączeni od sieci.
  • Bezpieczne programy dzięki Citrix XenVault: XenDesktop dostarcza aplikacje korporacyjne jako usługę na żądanie, a następnie automatycznie szyfruje stworzone dokumenty i zapisuje je w zaszyfrowanym folderze na komputerze użytkownika. Nowa technologia XenVault™ gwarantuje bezpieczeństwo firmowych danych na urządzeniach, których firma nie jest właścicielem oraz pozwala w bezpieczny, zdalny sposób usunąć korporacyjne dane po zakończeniu kontraktu, gdy pracownik opuści firmę, bądź też w razie kradzieży lub utraty laptopa.
  • Zgodność z 15 tysiącami zweryfikowanych produktów zewnętrznych firm: w ramach programu weryfikacyjnego Citrix Ready® potwierdzono zgodność systemu XenDesktop z ponad 15 tys. produktów zewnętrznych producentów, poczynając od serwerów, hipervisorów i systemów pamięci masowych, aż po urządzenia klienckie, drukarki, kamery internetowe i urządzenia peryferyjne USB. Codziennie na listę zweryfikowanych produktów trafiają nowe pozycje. Pełna lista wspieranych produktów zewnętrznych producentów dostępna jest na stronie programu Citrix Ready Open Desktop Virtualization.

Dostępność i ceny:
XenDesktop 5 trafi do sprzedaży w czwartym kwartale 2010 r. Sugerowana cena zaczyna się od 95 USD za użytkownika lub urządzenie za wersję z obsługą tylko VDI. Pełna wirtualizacja desktopów i aplikacji dostępna jest w edycjach Enterprise i Platinum, w cenie odpowiednio 225 USD i 350 USD.

Tagged with →  
Share →